РЕЗЕРВИРАЙТЕ MENU
Alt text
Caption

Атанас Буров
Цитати

Атанас Буров остава в историята като виден банкер, политик и заклет патриот. И до днес не спираме да цитираме неговите думи, които няколкократно е споделял пред различни тогавашни медии. Бил е министър в четири правителства, служил е на фронта по времето на Балканската война и през целия си живот се е стремял да издигне България и да я накара да процъфти. Неговата идеология била, чрез собственото си богатство да помогне на родината, за разлика от много други политици, които използват състоянията си като средство за придобиване на по-голяма власт. Точно тази философия тотално отсъства в съвременното управление на страната ни.

 

Атанас Буров е роден патриот, за това и от най-ранна възраст се включва активно в политиката, стремейки се да прокара нов идеализъм на управление, чрез демокрация и парламентаризъм. Един от най-известните му цитати, касаещ природата на българина гласи: „Нацията нивга няма да успее, ако не се отърве от най-долното си качество, винаги да гледа да мине на тънко и да не заплаща справедливо за полученото.“ 

 

Още няколко от проникновените цитати на Буров, които всеки един българин трябва да си запише:

 

  1. „Въобще българинът и по-специално селската маса поради вековното робство под турците, е свикнала всеки да разчита на себе си. Българинът е станал ценен като личност, но слаб за всяка обща акция.“
  2. „За всеки здравомислещ човек е ясно, че преди да делиш богатството, трябва да го създадеш.“
  3. „Голямата задача на едно управление е да се създадат начини, чрез които могат да се натрупат повече блага, повече богатства, за да може да се увеличи общото, а оттам и частното богатство.“
  4. „Трябва да възпитаме децата на България в свещена омраза против лъжата и безчестието. Само върху тази здрава основа ще изградим бъдещето на България.“
  5. „Не се насажда родолюбие и сцепление в един народ, ако не се култивира у него съзнанието на общността и ценността на неговото битие. Не се подготвя едно добро бъдеще, като на едро се отрича миналото.“
  6. „Българинът може да забогатее само с упорита работа. С нищо друго. Проклятие на съдбата ли е или нещо друго е, но е така.“
  7. „Недейте чака хората да станат светци… Хората не стават из един път светци, но премахнете изкушенията, на които са подложени.“
  8. „Пари при пари отиват, но не многото при малкото, а малкото при многото.“
  9. „Всяко удоволствие се заплаща. И колкото по-честно плащаш, повече ще те търсят за партньор. Така е и в търговията.”
  10. „Парите покваряват дребния човек и извисяват големия. Те не развалят човека. Парата дава сила и кураж. Развалят само слабоватия, хилав човек, със слаб морал.”
  11. „Няма по-страшно бедствие за нацията от безработицата. Тя води до всички пороци и грешки. До глада, до болестите, до пороците, до кражбите, до насилията, до проституцията. Престъпник е този държавник, който допуска безработица.”
  12. „Пари не се дават никъде. Пари се изкарват. Пари се печелят. Пари се задигат. Пари се получават чрез зестра, но пари не се дикисват никъде. Как аз ще давам пари без нищо? Кой дава пари без нищо? За да дам, първо трябва да ми дадат.”
  13. „Аз не се боя от голтаци. Дадеш му шепа злато и го купуваш. Той се продава, но богатият не се купува, не се продава. Той сам те купува. И те продава.”
  14. „В парата, в бизнеса се влиза с три неща – с взлом, с ум или с женитба.”
  15. „Защото мъж без жена пет пари не струва. Мъжът е жалък като вдовец и самотник. Жената го крепи и го поддържа. Без жена светът би пропаднал. Ето защо, аз съм щастлив, че е жива и здрава жена ми.”